Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. W takiej sytuacji trzeba wykazać nie tylko, że między stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, ale także wskazać i udowodnić, kto ponosi winę za taki stan rzeczy. Konieczne jest więc wykazanie za pomocą zeznań świadków i dokumentów, dlaczego to druga osoba ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Dlatego też chcąc uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, lepiej jest udać się do radcy prawnego lub adwokata, który doradzi, w jaki sposób wykazać winę współmałżonka i w profesjonalny sposób będzie reprezentował interesy klienta w sądzie. Jednak dla osób, które chciałby samodzielnie sporządzić taki pozew, poniżej przedstawiamy wzór. Niemnie jednak niniejszy wzór ma jedynie charakter poglądowy i nie koniecznie będzie odpowiadać konkretnym Państwa potrzebom.
Września, data 7 lutego 2023 r.
Sąd Okręgowy w Poznaniu
I Wydział Cywilny
ul. Hejmowskiego 2
61-736 Poznań
Powód:
Pozwana:
Opłata: 600 zł
Pozew o rozwód
W imieniu własnym wnoszę o:
- rozwiązanie przez rozwód małżeństwa powoda z pozwaną zawartego dnia.1 sierpnia 2018 r.przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Wrześni z wyłącznej winy pozwanej;
- przeprowadzenie dowodu z załączonych dokumentów na okoliczności wskazane w treści pozwu;
- przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków ……………………………………………………….
na okoliczność ustalenia czy w małżeństwie stron nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, przyczyn tego rozkładu, a także na okoliczność ustalenia, które z małżonków ponosi winę za taki stan rzeczy;
- przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron na okoliczność ustalenia, że w małżeństwie stron nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, przyczyn tego rozkładu, a także na okoliczność ustalenia, które z małżonków ponosi winę za taki stan rzeczy.
Uzasadnienie
Strony zawarły związek małżeński dnia…….. w……………………..
Dowód:
odpis skrócony aktu małżeństwa stron,
W małżeństwie powoda i pozwanej nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, za co wyłączną winę ponosi pozwana……………………………………………………………………………………….
***
Mając na względzie powyższe okoliczności, niniejszy pozew należy uznać za konieczny i w pełni uzasadniony. Z tego też względu, wnoszę jak na wstępie.
Załączniki:
- dowód uiszczenia opłaty sądowej – 600 zł;
- odpis pozwu i załączników.
Taki pozew trzeba złożyć w Sądzie Okręgowym. Konieczne jest również uiszczenie opłaty sądowej od pozwu w wysokości 600 zł. Sporządzając uzasadnienie takiego pozwu, konieczne jest przytocznie konkretnych okoliczności, które będą wskazywać na to, że między stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oraz z czyjej winy doszło do takiego stanu rzeczy. Nie są więc wystarczające ogólne sformułowania w tym zakresie. Najlepszą formą udowodnienia winy drugiej strony w rozkładzie małżeństwa jest powołanie świadków na tę okoliczność. Muszą to być osoby, które mogą potwierdzić, dlaczego współmałżonek odpowiada za rozpad małżeństwa, na przykład są w stanie zeznać, że pozwany dopuszczał się zdrady albo nadużywał alkoholu, czy też nie troszczył się o rodzinę.
W takim pozwie można się również domagać orzeczenia obowiązku alimentacyjnego względem osoby, która nie ponosi wyłącznej winy za rozpad małżeństwa. Zgodnie bowiem z art. 60.§ 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.Zgodnie natomiast z art. 60 § 2 k.r.i.o. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.