Co prawda w ramach Naszej Kancelarii swój zawód wykonują zarówno adwokaci jak i radcowie prawni, to jednak często Klient przychodzący na poradę lub towarzyszący nam na Sali sądowej pyta, w czym jest różnica pomiędzy adwokatem i radca prawnym.
Tak naprawdę w chwili obecnej różnice praktycznie nie występują ( jedyną różnicą jest brak możliwości zatrudnienia adwokata na umowę o pracę). Oczywiście mamy jeszcze jeden wizualny aspekt- jakim są kolory wypustek na todze.
Adwokat nosi togę z zielonymi, a radca niebieskimi elementami.
Poza tym różnic w zasadzie nie ma.
Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy prawo o adwokaturze – “Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.”
Podobnie mówi art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych – “Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.”
Czy zatem jest jakakolwiek różnica z punktu widzenia Klienta, czy wybiera adwokata, czy radcę prawnego?
Wydaje się, iż z samego faktu, iż dany pełnomocnik wykonuje akurat zawód adwokata, a nie radcy prawnego nie wynika jeszcze, czy akurat z usług tego konkretnego Mecenasa warto lub nie skorzystać. Każdy pełnomocnik ma swoje preferencje – specjalizację czy prawne koniki i w tym kierunku posiada niezbędne doświadczenie. Dlatego przy wyborze pełnomocnika czy obrońcy warto szukać opinii innych klientów, a decyzję o powierzeniu sprawy podjąć po spotkaniu z danym Mecenasem.