Ile trwa sprawa o zachowek w Wrześni?

Ile trwa sprawa sądowa o zachowek w Wrześni?

Klient, który przychodzi do adwokata lub kancelarii radcy prawnego zajmującego się sprawami spadkowymi, poza uzyskaniem odpowiedzi na pytania, czy zachowek mu przysługuje oraz w jakiej wysokości ten zachowek mu się należy interesuje się także długością postępowania sądowego.

Mówiąc wprost ile trwa sprawa o zachowek przed Sądem Rejonowym w Wrześni?

Dla przypomnienia, w Wrześni mamy Sąd Rejonowy, do którego mogą trafić sprawy o zachowek, gdy ich wartość nie przekracza 75.000 złotych.

Dla spraw o zapłatę zachowku, w których roszczenie przekracza 75.000 złotych – właściwym będzie Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Sprawa sądowa o zachowek w Wrześni może trwać od roku do kilku lat, w zależności od kilku czynników, takich jak:

-wniosków procesowych, które dołączamy do pozwu, ( wniosek o zwolnienie powoda od kosztów sądowych to co najmniej kilka tygodni lub więcej)

-braków formalnych pozwu, ( poprawny pozew bez braków nie wiąże się z wezwaniem do jego uzupełnienia)

-zgłaszanych środków dowodowych, ( dowód z opinii biegłego np. od wyceny wartości nieruchomości to kilka miesięcy, więcej niż kilku świadków, to konieczność przeprowadzenia więcej jak jednej rozprawy, a okres oczekiwania na kolejną rozprawę, to kilka miesięcy)

-postawy pozwanego i podjętej przez niego linii obrony, im bardziej aktywny pozwany i im więcej wniosków dowodowych zgłasza, tym sprawa silą rzeczy twa dłużej,

-problemów z doręczeniem pozwu pozwanemu oraz

-złożenia apelacji od wyroku. ( tu co najmniej kilka miesięcy do roku)

Oczywiście, istnieje możliwość zakończenia sprawy przed pierwszą rozprawą lub przed nią, jeśli strony zawrą ugodę.

Jednak średnio postępowanie o zapłatę zachowku trwa około roku do dwóch lat. Przy czym da adwokatów i radców prawnych zajmujących się sprawami spadkowymi nie jest niczym dziwnym uzyskanie wyroku po 3 miesiącach, jak i po 3 latach.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zaufaj Kancelarii i pozwól sobie pomóc lub doradzić!

Skontaktuj się z Kancelarią już dziś!