Ile kosztuje adwokat w sprawach o rozwód w Wrześni w 2023 rok?

Ceny produktów i usług w obecnym roku 2023 są trudne do określenia z powodu rosnącej inflacji, która sięga 17%. Przy czym jest, to wskaźnik średni, wiele usług i produktów zanotowało znacznie wyższy wzrost cen.

Inflacja ta spowodowała, że ceny wielu rzeczy i usług drastycznie wzrosły.

Pytanie o ceny usług prawniczych w Wrześni w roku 2023 jest zatem jak najbardziej zasadne. Szczególnie interesują nas ceny adwokatów i radców prawnych związanych z prowadzeniem postępowania o rozwód.

Koszty sądowe postępowania o rozwód są stałe i regulowane przepisami, które nie zmieniły się. Natomiast ustalenie wysokości należnego honorarium za usługi adwokata lub radcy prawnego jest procesem bardziej skomplikowanym zależnym przede wszystkim od stopnia skomplikowania sprawy.

Ile kosztuje adwokat, radca prawny w sprawie o rozwód w 2023 r. ?

Co wpływa na wynagrodzenie adwokata w sprawie o rozwód?

Wysokość wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, którzy prowadzą sprawę o rozwód, jest ustalana przez klienta i pełnomocnika w ramach umowy między nimi.

Nie ma w polskim systemie prawnym narzuconej ceny za tego typu usługi. Adwokaci i radcowie prawni nie muszą trzymać się jakiejś sztywnej taryfy.

Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od renomy pełnomocnika i jego doświadczenia w sprawach rozwodowych, jak i jego umiejętności negocjacyjnych oraz zdolności negocjacyjnych klienta. Zawsze jest bowiem możliwość negocjowania kwoty wynagrodzenia.

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie 2023?Ile kosztuje rozwód z winy 2023 r. ?

Przede wszystkim na wysokośc honorarium adwokata, radcy prawnego wpływa stopień złożoności sprawy o rozwód.

Sprawa o rozwód może być nieskomplikowaną – zakończoną na jednym posiedzeniu za porozumieniem małżonków i bez orzekania o winie. Inny proces rozwodowy może ciągnąć się przez wiele lat i wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych, słuchania wielu świadków i wielokrotną wizytą w sądzie.

Kluczowym zatem jest określenie z jakim konkretnie postepowaniem rozwodowym mamy do czynienia:

:

czy jest to rozwód bez orzekania o winie małżonków,

czy jeden z małżonków żąda ustalenia winy drugiego małżonka i chce dochodzić alimentów,

czy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci i pozostają w sporze co do władzy rodzicielskiej, ich miejsca zamieszkania, sposobu uregulowania kontaktów, wysokości alimentów,

czy regulowana będzie kwestia korzystania z wspólnego mieszkania małoznków.

Takich pytań wpływających na ocenę stopnia skomplikowania rozwodu jest wiele i od odpowiedzi na tak zadane pytania adwokat lub radca prawny uzależnia wysokość swojego honorarium. Gdyż kwestie te po prostu wpływają na nakład pracy pełnomocnika.

Przechodząc do konkretów i próbując tutaj ustalić stawki, jakie w chwili obecnej w roku 2023 można oczekiwać za prowadzenie tego typu postępowań w Wrześni można wskazać, iż w zasadzie najprostsze rozwody ich prowadzenie przez pomocnika profesjonalnego adwokata radca prawnego zaczynają się od około 3000 zł. Do tego trzeba doliczyć także koszty dojazdu do Sądu Okręgowego w Poznaniu. We Wrześni niestety mamy Sąd Rejonowy, który nie ma kompetencji do orzeczenia rozwodu.

Oczywiście być może dany klient jest w stanie znaleźć radcę prawnego, adwokata, który weźmie mniejsze wynagrodzenie. Natomiast wielu pełnomocników aby wziąć sprawę zażąda stawek większych.

Tytułem przykładu z wiedzy, którą posiadamy od naszych Klientów wynika, iz na przykład w Warszawie minimalne stawki zaczynają się od kwoty 5000 zł.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku rozwodów bardziej skomplikowanych, złożonych, wielowarstwowych. Tutaj tak naprawdę nie ma górnego limitu.

W tej sytuacji honorarium adwokata, radcy prawnego w sprawie rozwodowej zależy od odczynników związanych z rodzajem wniosków składanych w toku tego postępowania ( wina, alimenty, władza rodzicielska, kontakty etc.) , środków dowodowych, także majątku, który ewentualnie w dalszej kolejności miały być dzielony.

Można spróbować ocenić, że w zależności od stopnia skomplikowania każdy dalszy stopień złożoności sprawy o rozwód: czyli spór co winy, co do władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, alimentów na rzecz małżonka niewinnego, alimentów na rzecz dzieci może tak naprawdę te wyjściową stawkę zwielokrotnić.

Najbardziej skomplikowany rozwód z tymi wszystkimi “fajerwerkami” : orzekaniem o winie małóznka, z alimentami na rzecz małżonka, z alimentami na dzieci, z konfliktem co do kontaktów, czy władzy rodzicielskiej lub miejsce zamieszkania może wiązac się z wynagrodzeniem adwokata rozwodowego, czy radcy prawnego od rozwodów na poziomie 10 000 zł i więcej za prowadzenie tak złożonej sprawy.

Dodatkowo też często ustalane jest wynagrodzenie za każdą rozprawę rzędu kilkuset złotych za każdy termin rozprawy w sądzie (dojazd do Poznania) . Za apelację, czy też za rocznicę prowadzenia sprawy.

Oczywiście te stawki mając na uwadze prawie że 20% inflacji w roku 2022 i pewnie podobną w roku 2023 będą pewnie ulegały modyfikacji No niestety nie w dół ale w górę.

Wysokość wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, którzy prowadzą sprawę o rozwód, jest ustalana przez klienta i pełnomocnika w ramach umowy między nimi. Nie ma w polskim systemie prawnym narzuconej ceny za tego typu usługi. Adwokaci i radcowie prawni nie muszą trzymać się jakiejś sztywnej taryfy. Wysokość wynagrodzenia zależy od renomy pełnomocnika, jego umiejętności negocjacyjnych oraz zdolności negocjacyjnych klienta. Jest możliwość negocjowania kwoty wynagrodzenia.

Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem:

Adwokat Anna Konrady– ( Jarocin, Gostyń, Pleszew, Ostrów, Krotoszyn)

anna.konrady@prawnikpoznanski.pl

www: kancelariajarocin.pl

+48 575 641 021

Joanna Janiak- radca prawny – Września ( Strzałkowo, Słupca, Golina, Koło, )

joanna.janiak@prawnikpoznanski.pl

+48 531 335 713

Joanna Jędrzejewska– radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zaufaj Kancelarii i pozwól sobie pomóc lub doradzić!

Skontaktuj się z Kancelarią już dziś!